Ametyst – jak rozpoznać, właściwości, znaczenie

Ametyst jest jednym z najbardziej znanych kamieni półszlachetnych. Pierwszy raz pojawił się w mitologii greckiej. Jest wiele wersji tłumaczących jego powstanie. Jedna z nich mówi o Dionizosie i jego służce, Amethystos. Ponieważ ta nie radziła sobie z odpieraniem jego zalotów, poprosiła o pomoc Artemidę, która zamieniła ją w biały kamień. Dionizos widząc poświęcenie kobiety, postanowił ofiarować jej to, co było dla niego najważniejsze – wino. Charakterystyczna fioletowa barwa, to efekt tego napoju wylanego na biały kamień. Nazwa ametyst pochodzi od greckiego słowa „amethysos” co oznacza w tłumaczeniu „nie pijany”. Grecy wykuwali kielichy z ametystu, ponieważ wierzyli, że nie są w stanie się upić pijąc wino z fioletowych pucharów. Ametyst jest też jednym z niewielu minerałów, o którym wspomina Biblia. W średniowieczu stał się szczególnie pożądany poprzez najwyższych rangą duchownych oraz ważne Kościele osobistości. W Apokalipsie Św. Jana ametyst jest ozdobą dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem. W skarbcu katedry krakowskiej znajduje się pierścień kardynalski, należący do Karola Wojtyły, który ma ametystowe oczko.

Rozpoznanie ametystu

Pierwszą rzeczą charakterystyczną, ułatwiającą jego rozpoznanie jest fioletowe zabarwienie. Często mylnie uważa się, że ametyst ma jednolity kolor. Jednak przy uważniejszym przyjrzeniu się, można dostrzec, że jest to pomieszanie fioletu i purpury, przetykane bezbarwnymi elementami kwarcu. Po zanurzeniu w wodzie, fioletowy kamień szlachetny powinien minimalnie odbarwić się na krawędziach.

Jak inaczej rozpoznać ametyst? Przez zarysowanie go stalowym nożem. Teraz muszę uspokoić, wszystkich którzy westchnęli z oburzeniem. Ametyst jako kamień półszlachetny jest twardszy od stali i jeżeli jest prawdziwy, nie ma możliwości, abyście go zarysowali czy zrobili na nim rysę.

Właściwości ametystu

Swoje charakterystyczne fioletowe zabarwienie zawdzięcza obecności żelaza. Podczas podgrzania do odpowiednio wysokiej temperatury, możliwa jest zmiana koloru na żółty czy zielony. Tworzy słupowate kryształy w szczelinach skalnych. Jest bardzo twardym kamieniem, ponieważ jego twardość skali Mohsa określa się go jako 7. Występuje na całym świecie, ale najbardziej znane miejsca to Brazylia, Iran, USA, Rosja. W Polsce występuje w okolicach Szklarskiej Poręby, Kamiennej Góry, Krzeszowic.

Znaczenie ametystu

W medycynie niekonwencjonalnej ametyst nazywany jest „kamieniem harmonii i relaksu”. Działa uspokajająco na osoby podatne na stres, pomaga im radzić sobie z emocjami i uwolnić się od negatywnych myśli, co sprzyja pozbywaniu się urazów psychicznych oraz łagodzi objawy chorób o podłożu nerwowym. Ponieważ uwalnia od codziennego zmęczenia, umożliwia zdrowy i nieprzerywany sen nocą. Kamień ten pomaga też zwalczać nałogi, łagodzi migreny i bóle głowy. Poprawiając koncentrację ułatwia uczenie się, skupienie na wykonywanej czynności oraz umożliwia samopoznanie. Sprzyja też w rozwoju intuicji i duchowności. Dzięki temu może być szczególnie cenny dla osób na wysokich stanowiskach pracy, od których wymaga się łączenia wiedzy i intuicji z nieschematycznym myśleniem. Przypisuje mu się też pomoc przy łagodzeniu konfliktów, przywracaniu harmonii w związkach oraz miejscach pracy. Oczyszcza miejsca z występującej tam negatywnej energii i przekształca ją w pozytywną i pełną miłości. Jak widzicie ametyst ma szerokie zastosowanie, od życia zawodowego, przez sen, naukę, aż do życia prywatnego.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *