Awenturyn – jak rozpoznać, rodzaje, właściwości, znaczenie

Awenturyn, czasem nazywany Kamieniem Możliwości, to rzadki minerał, będący odmianą kwarcu. Swoją nazwę bierze od włoskiego słowa „avventure” oznaczającego przygodę, a więc jest kamieniem tych, którzy szukają nowych ekscytujących doświadczeń. Ze względu na piękny wygląd i niezwykłe właściwości jest chętnie stosowany w biżuterii, ale także w rzeźbiarstwie czy elementach wystroju wnętrz. Jego największe złoża znajdują się w Indiach, Egipcie i Rosji, ale również w Polsce jest spotykany w aluwiach Kaczawy i Górach Izerskich.

Jak rozpoznać awenturyn?

Awenturyn – kamień o właściwościach magicznych (https://www.czarymary.pl/c_48_129_kamienie_szlachetne)najczęściej przybiera zielonkawą barwę. Jego cechą charakterystyczną jest efekt migotania, który można zaobserwować przyglądając się jego powierzchni. Taki efekt bierze nazwę od minerału i określa się go mianem awenturyzacji.

Jednak przy rozpoznawaniu naturalnego awenturynu należy zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie, ponieważ wysoką popularnością cieszy się jego imitacja. Zaczęła być ona produkowana w hucie szkła w weneckim Murano, gdzie powstała przypadkowo, gdy w tracie topienia szkła dostały się do niego drobinki miedzy, nadając mu piękny połysk i nietuzinkowy wygląd. Obecnie taki sztuczny rodzaj awenturynu jest często wykorzystywany, ponieważ wygląda łudząco podobnie do prawdziwego kamienia.

Awenturyn – rodzaje

Choć zielona odmiana awenturynu jest najbardziej popularna to posiada on też mniej znane rodzaje. W przyrodzie występuje również awenturyn w barwach niebieskiej, czerwonej, pomarańczowej, fioletowej, szarej oraz brązowej. Nietypowe barwy pojawiają się, gdy do kamienia dostają się domieszki innych minerałów, dlatego zieloną odmianę uznaje się za podstawową i przypisuje się jej najsilniejsze właściwości.

Awenturyn – właściwości

Awenturyn przyciąga nie tylko przygody, ale również pieniądze, szczęście i obfitość. Jego specjalną właściwością jest wspieranie płodności i libido, dlatego jest kamieniem par, które starają się o dziecko. Noszony przy sobie kamień pomaga w pomyślnym prowadzeniu interesów, a trzymany w lewej kieszeni przyciąga szczęście do osoby biorącej udział w loterii i sprzyja wygranej. Ponadto chroni od zła i nieszczęśliwych wydarzeń, szczególnie osoby, które wyruszają w jakąś podróż.

Awenturyn ma też zbawienny wpływ na zdrowie. Ze względu na swoje właściwości uspokajające jest często stosowany w litoterapii, czyli leczeniu kamieniami. Pomaga okiełznać lęk i negatywne emocje, a także wspiera spokojny sen.

Awenturyn – znaczenie

Awenturyn często oznacza zdolność lepszego widzenia i rozumienia świata, a także znajomość duchowych prawd. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne, dzięki którymi widać, że już dawni Tybetańczycy umieszczali kamienie awenturynu jako oczy świętych posążków. Awenturyn wiąże się także ze szczęśliwą, ekscytującą i zarazem bezpieczną podróżą. To kamień, który od wieków pomagał ludziom zachować spokój i szczęście oraz pozbyć się negatywnych aspektów swojego życia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *