Magiczne właściwości i odmiany chalcedonu

Chalcedon jest zaliczany do kamieni szlachetnych z grupy kwarcu. Jego nazwa pochodzi od miasta Chalcedon, zlokalizowanego w Azji mniejszej. Określenia używa się ogólnie dla całej grupy kwarców mikrokrystalicznych lub najpopularniejszej, białobłękitnej odmiany kamienia – chalcedonu właściwego. Minerał zyskał popularność już w czasach starożytnych, kojarzono go z żywiołami powietrza i wody. Naszyjniki z chalcedonem często wieszali na szyi magowie, zapewniając sobie w ten sposób ochronę przed złudnymi wizjami.

Jakie są odmiany chalcedonu?

Do grupy chalcedonów zaliczamy wszystkie rodzaje kwarców krystalicznych. Poszczególne odmiany różnią się od siebie zabarwieniem. Gama kolorystyczna kamieni jest dość szeroka. Można spotkać białe, przezroczyste, błękitne, zielonkawe, a nawet brązowe, czy różowe okazy. Do najczęściej spotykanych rodzajów można zaliczyć np.:

  • sard, który charakteryzuje się brunatnym lub ciemnoczerwonym zabarwieniem.
  • onyks – czarny, połyskujący kamień.
  • karneol o zabarwieniu czerwonym lub żółtoczerwonym.
  • heliotrop w odcieniu ciemnozielonym z czerwonymi plamkami.
  • chryzopraz, który ma jasnozieloną barwę.

Magiczne właściwości chalcedonu

Chalcedon posiada wiele właściwości magicznych. Do najbardziej znanych zalicza się stabilizację emocji. Kamień pomaga złagodzić irytację i napady niekontrolowanej złości, czy agresji. Dodatkowo oczyszcza aurę i pomaga w zachowaniu odpowiedniej równowagi między ciałem, umysłem i duszą. Stosowanie go jako amuletu poleca się więc przede wszystkim osobom porywczym.

Uważa się, że chalcedon pobudza jasność umysłu oraz zdolności telepatyczne. Dodatkowo okazuje się pomocny w stanach melancholii i smutku. Dodaje: charyzmy, pewności siebie, optymizmu i otwartości na świat. Może być również traktowany, jako kamień ochronny przed negatywnymi wpływami innych osób. Warto umieszczać kamień w miejscach, w których panuje chaos oraz często pojawiają się burzliwe emocje. Jego obecność pomoże zaprowadzić tam harmonię i spokój.

Dodatkowo chalcedon często stosuje się jako amulet ochronny w podróżach. Kamień odpędza niebezpieczeństwa, szczególnie te związane z wodą. Odbija także wszelkie negatywne wibracje i pomaga pozbyć się strachu.

Jest to kamień powiązany z czakrą gardła, w związku z czym okazuje się pomocny przy zwalczaniu wszelkiego rodzaju chorób górnych dróg oddechowych. Picie chalcedonowej wody ułatwia pozbycie się chrypki oraz łagodzi objawy zapalenia gardła, czy migdałków. Ponadto pomaga w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości związanych z oczami.  Jest pomocny przy otwartych ranach. Powinny go mieć przy sobie młode matki, które mają problemy z laktacją oraz kobiety mające problem z odnalezieniem instynktu macierzyńskiego. Dodatkowo chalcedon łagodzi objawy dolegliwości związanych z układem krążenia, woreczkiem żółciowym oraz śledzioną.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *